مدیر جهاد کشاورزی شهرستان املش : سوزاندن کاه و کلش جرم است


به گزارش فرکانس نیوز، مدیر جهاد کشاورزی املش آقای مهندس صفری گفت: سوزاندن کاه و کلش جرم محسوب شده و متخلفان به دلیل تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی هوا به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
مهندس صفری مدیر جهاد کشاورزی املش افزود:
هر ساله پس از برداشت «محصولات کشاورزی»، سوزاندن بقایای کاه و کلش برای آماده سازی زمین برای کشت دوم و از بین بردن علفهای هرز به یک رفتار هنجارشکنانه ای تبدیل شده که آسیب جبران ناپذیری به کشاورزی و محیط زیست وارد می کند.
مهندس صفری اظهار داشت: آتش زدن بقایای گیاهی علاوه بر فقیرتر شدن خاک از نظر مواد آلی، کاهش حاصلخیزی خاک، از بین رفتن حشرات مفید و شکارگر، باعث فشردگی خاک در اثر کاهش درصد مواد آلی و رطوبت خاک، کاهش تبادلات گازی خاک و کاهش جمعیت انواع میکروارگانیسم های خاک می شود.
وی در ادامه اذعان کرد: همه موارد عملاً میزان باروری خاک مزرعه را در چند سال بعدی به شدت کاهش می دهد و هزینه‌ای به مراتب بالاتر به دنبال دارد.
صفری ضمن توصیه به کشاورزان در خصوص عدم سوزاندن کاه و کلش مزارع بعد از برداشت خبر داد؛ طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی سوزاندن کاه و کلش جرم محسوب شده و متخلفان به دلیل تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی هوا به مراجع قضایی معرفی خواهد شد. وی در پایان از کشاورزان خواست که با بکارگیری تجهیزات و امکانات مناسب نسبت به استفاده بهینه از کاه و کلش برای «خوراک دام» یا برای «افزایش بهره وری» و «بازدهی خاک» اقدام کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس
طراحی شده توسط : شاهین مشایی