دکتر سراجی رئیس پژوهشکده چای کشور در میز ملی چای که روز پنج شنبه مورخه ۱۰ مهر در سالن حزین دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان برگزار شد، عنوان کرد : نگاه ویژه به افزایش عملکرد در واحد سطح با مدیریت صحیح به باغی و استفاده از توصیه های ترویجی و پژوهش محور امکان پذیر است.

به گزارش پایگاه خبری فرکانس نیوز ؛ اولین جلسه میز ملی چای که به منظور ساماندهی هر چه بهتر واردات و صادرات چای با همکاری همه دست اندرکاران این صنعت در بخش دولتی و خصوصی برگزار شد و دکتر سراجی رییس پژوهشکده چای کشور یکی از سخنرانان این میز ملی بود. ایشان در سخنانش به تبیین اهمیت جایگاه محصول چای در کشور و استان،
اهمیت و ضرورت محصول در سبد خانوارهای ایرانی با تاکید بر سرانه و میزان مصرف، تبیین جایگاه میزان تولید و محدودیت های فراروی افزایش ضریب خودکفایی محصول در کشور، نقش پژوهشکده به عنوان متولی مدیریت دانش و پژوهش محصول و ارائه مهمترین دستاوردهای اخیر پژوهشکده، ضرورت تکثیر و توسعه ارقام اصلاح شده توسط پژوهشکده در منطقه اشاره کردند.

سراجی به نگاه ویژه به افزایش عملکرد در واحد سطح با مدیریت صحیح به باغی و استفاده از توصیه های ترویجی و پژوهش محور پژوهشکده چای در این زمینه، توسعه آبیاری تحت فشار در باغ های چای، نگاه ویژه به منظرگاه های محل استقرار باغ های چای از دید اکواگروترویسمی و گره زدن گردشگری با باغ های چای برای ارتقاء اقتصاد روستاهای چایخیز، راه اندازی بورس چای در استان، اهتمام ویژه تمامی دست اندرکاران برای اقتصادی کردن محصول در سخنانش تاکید نمودند.
یکی از مهمترین مصوبات این میز ملی پیشنهاد اختصاص اعتبار حاصل از کاهش عوارض واردات چای (از ۲۰ درصد به پنج درصد) به صنعت چای در قالب افزایش سرمایه صندوق تخصصی حمایت از توسعه صنعت چای کشور بود.
لازم به ذکر است که پژوهشکده چای یکی از پژوهشکده های ملی زیر مجموعه موسسه تحقیقات علوم باغبانی و وابسته به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در کشور است که با وجود شش ایستگاه تحقیقاتی تابعه در استان های گیلان و مازندران و حضور اعضای هیات علمی، محققان و کارشناسان مجرب چای در این ایستگاه های تحقیقاتی از غرب گیلان تا غرب مازندران، گام های مهمی و اثربخشی در ارتقای سطح دانش چایکاران این مناطق با تشکیل کلاسهای ترویجی و انتقال یافته های تحقیقاتی تا کنون برداشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس
طراحی شده توسط : شاهین مشایی