«روستای کرف محله الگوی روستای بدون بیکار در شهرستان املش»


به گزارش فرکانس نیوز ؛ مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به طرح «روستای بدون بیکار» گفت : این طرح با محوریت افزایش توانمندسازی و مشارکت پذیری افراد جوامع روستایی برای ایجاد اشتغال پایدار، ریشه‌کنی بیکاری و مهاجرت معکوس به روستاها در دستورکار مدیریت جهاد کشاورزی قرار دارد. وی در این رابطه افزودند: اشتغال مقوله مهم و مطالبه به حق مردمی به شمار می‌رود که تحقق این مطالبه به داشتن جامعه ای پویا و سالم منجر می‌شود و به عبارتی افراد جامعه نیروی انسانی هستند که اگر به پویایی برسند سرمایه‌های جامعه به شمار می‌رود و یکی از راهکارهای تقویت سرمایه اجتماعی، «اشتغالزایی» و استفاده از نیروی جوان در عرصه تولید است.
مهندس صفری اظهار داشت: اشتغالزایی در روستاها نقشی مهم در نگهداشت جمعیت روستایی و بازگرداندن جمعیت به روستاها خواهد داشت و از مهم‌ترین برنامه‌های مدیریت برای اشتغالزایی در روستاها می توان به انجام کشت دوم سبزی و صیفی در شالیزارها، راتون، توسعه و احیای تولید پیله کرم ابریشم، ایجاد گلخانه های مقیاس کوچک، پرورش گل و گیاه و گیاهان دارویی آلوئه ورا و گل گاوزبان و… اشاره کرد.
ایشان در ادامه اذعان کرد:
در قالب طرح روستای بدون بیکار با شناسایی افراد بیکار خانوارهای روستایی، ظرفیت‌های اشتغال و درخواست متقاضیان، تسهیلاتی برای توسعه اشتغال پایدار واگذار می‌شود. مدیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار شهرستان و تحقق شعار «جهش تولید» مهمترین دغدغه جهاد کشاورزی و مسئولین شهرستان است افزود:
روستای بدون بیکار کرف محله شهرستان املش به عنوان روستای هدف، اجرای این طرح انتخاب شده است و مطالعات اولیه صورت گرفته و آغاز کار عملیاتی ۵۵ بهره‌بردار جهت اجرای طرح نیز آغاز شده است.
مهندس صفری در پایان با اشاره به ضرورت ایجاد کسب و کار در روستاها و تلاش برای پایداری آن ابراز داشت :
امروز برای حفظ و پایداری کسب و کار در روستا ها باید تلاش کنیم طبعاً بخشی از مهاجرت ها اجتناب ناپذیر است و نمی‌توان به طور صددرصد جلوی آن را گرفت ولی هدف ما این است که فرصت‌های اشتغال را در روستاها ایجاد و به حفظ و ماندگاری افراد در روستا ها کمک کنیم تا آن بخشی که به دلیل نبود شغل مهاجرت می کنند، محدود شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس
طراحی شده توسط : شاهین مشایی